Turneringsleder 2 A:

Banemarkeringer og lokale regler

Målgruppe

Turneringsledere og medlemmer af turneringsudvalg, baneudvalg og greenkeepere med erfaring i baneopsætning til en turnering på klubniveau. Det understreges, at deltagerne skal have prøvet at markere og sætte en golfbane samt selv være golfspillere for at få ufbytte af kurset.

Formål

Kurset har til formål at give turneringsledere et indgående kendskab til banemarkering, lokale regler og banesætning som forberedelse til afvikling af en turnering.

Forkundskaber

Kendskab til turneringsafvikling og alment regelkendskab.
Deltagerne skal have gennemgået Uddannelsen til turneringsleder 1. Der bør gå mindst én sæson mellem turneringsleder 1 og turneringsleder 2A Kurset, medens de to turneringsleder 2 kurser, 2A og 2B godt kan tages lige efter hinanden.

Kursusindhold

Afvekslende mellem forelæsning, gruppearbejde, dis­kussioner. Der er Forberedelse med tilsendte hjemmeopgaver. Uddannelsen afsluttes med en skriftlig prøve.

Varighed

1 dag kl. 09.00 - 17.30

Tidspunkt & Sted

24. november 2012

Tilmeld
Se tilmeldte HER

Pris

Kr. 1.595,00
- som inkluderer undervisningsmaterialer samt fuld forplejning

Deltagerantal

Max 25 og minimum 16 deltagere.

Tilmeldingsfrist

1. november 2012

Nærmere oplysninger

Ann Hedeboe, tlf. 4326 2699 - ahe@dgu.org