Turneringsplan 2015

Udvidet Søg/sorter turneringer - klik her

Turneringsplan 2016

Lands Type Ranglisteturnering Dato(er) Klub Sendt til Ranglister
del - (Titleist) = Juniorer tæller til Aon ranglisten og Ynglinge til Titleist
V J Oure Junior Masters 04/04 - 05/04 Svendborg Golfklub Aon - -
Ø J/Y Møn Open 11/04 - 12/04 Møn Golfklub Aon (Titleist) WAGR
V J/Y Jelling Junior Classic 12/04 Jelling Golfklub Aon Titleist -
V J/Y Cobra-Puma/VIA Biler Skanderborg Open 18/04 - 19/04 Skanderborg Golfklub Aon (Titleist) WAGR
Ø J DJGA Greve Junior Cup 18/04 Greve Golfklub Aon - -
Ø Senior Steen Tinning Qualifying Tour - Pre Senior Elite 18/04 - 19/04 Dragsholm - - - -
Ø Senior Steen Tinning Qualifying Tour - Senior Elite 18/04 - 19/04 Dragsholm - - Senior
Ø Senior Steen Tinning Qualifying Tour - Senior Sub Elite 18/04 - 19/04 Dragsholm - - - -
L DGU Danmarksturneringen 1. og 2. spillerund. 25/04 - 26/04 - - - - -
V J/Y Himmelbjerg Cup 01/05 Himmelbjerg Golf Club Aon (Titleist) -
Ø J/Y Nordea Open Sydsjælland 02/05 Sydsjælland - Aon (Titleist) -
V J/Y TaylorMade/Adidas Junior Cup - Tange Sø 02/05 Tange Sø Golfklub Aon (Titleist) -
V J/Y MK Huse Open Viborg 03/05 Viborg Golfklub Aon (Titleist) -
V DGU/J Aon Girls Only Tour Odense 09/05 Odense Aon Titleist -
V DGU/J Aon Junior Tour I drenge 09/05 - 10/05 Benniksgaard Aon - WAGR
V DGU/J Aon Junior Tour I piger 09/05 - 10/05 Løgstør Aon - WAGR
Ø DGU DGU Challenger Tour I (herrer) 09/05 - 10/05 Odsherreds Aon Titleist WAGR
V DGU DGU Elite Tour I damer 09/05 - 10/05 Løgstør Aon Titleist WAGR
Ø DGU DGU Elite Tour I herrer 09/05 - 10/05 Sydsjælland Aon Titleist WAGR
V DGU/S Senior Tour I 09/05 - 10/05 Himmelbjerg - - Senior
Ø J DJGA Junior Sub Elite - AFLYST d. 10. maj 10/05 Frederikssund Golfklub - Aon - -
V J/Y Nike Haderslev  Junior og Ynglinge Open 14/05 Haderslev Golfklub Aon (Titleist) -
V H Hovborg Kro Open 16/05 - 17/05 Gyttegård Golfklub Aon Titleist WAGR
Ø Mid-age Ledreborg Mid-age Challenge 16/05 - 17/05 Ledreborg Golf Club - Titleist -
Ø J NIKE Kokkedal Junior Cup 16/05 Kokkedal Golfklub Aon - -
V J Bestsellers Junior Cup - AFLYST 16/05 Vejle Golfklub - Aon - -
Ø J/Y AGC / Wilson Staff Junior Cup 17/05 Asserbo Golfklub Aon (Titleist) -
V J/Y Wilson Staff Junior Open 17/05 Odense Golfklub Aon (Titleist) -
V J/Y Fredericia Junior Cup 23/05 Fredericia Golf Club Aon (Titleist) -
V H KGC Masters sponsored by BMW 23/05 - 24/05 Kolding Golfklub Aon Titleist WAGR
Ø H/D Asserbo Pokalen 24/05 - 25/05 Asserbo Aon Titleist WAGR
V J/Y Bravo Tours/Backtee Young Masters 25/05 Herning Golfklub Aon (Titleist) -
L DGU Danmarksturneringen 3. og 4. spillerunde 30/05 - 31/05 - - - - -
- EGA EM Mid Amateur 04/06 - 06/06 GC Hubbelrath, Tyskland - - WAGR
V DGU/S Senior Tour II 06/06 - 07/06 Royal Oak - - Senior
V H/D VARDERAMA OPEN 06/06 - 07/06 Varde Golfklub Aon Titleist WAGR
Ø H/D Wiibroe Cup 06/06 - 07/06 Helsingør Golf Club Aon Titleist WAGR
V J/Y Kolding Junior Open 07/06 Kolding Golfklub Aon (Titleist) -
- EGA EM seniorer 11/06 - 13/06 Pannonia G&CC, Ungarn - - WAGR
Ø DGU/J Aon Girls Only Tour Hillerød 13/06 Hillerød Aon Titleist -
Ø DGU/J Aon Junior Tour II drenge 13/06 - 14/06 Greve Aon - WAGR
Ø DGU Aon Junior Tour II piger 13/06 - 14/06 Mølleåens Aon - WAGR
V DGU DGU Challenger Tour II (herrer) 13/06 - 14/06 Sønderborg Golfklub Aon Titleist WAGR
Ø DGU DGU Elite Tour II damer 13/06 - 14/06 Mølleåens Aon Titleist WAGR
V DGU DGU Elite Tour II herrer 13/06 - 14/06 Kalø Aon Titleist WAGR
L DGU DM hulspil Damer 19/06 - 21/06 Ikast - - WAGR
L DGU DM hulspil Herrer 19/06 - 21/06 Ikast - - WAGR
V J/Y "Sponsor" Juniorturnering Dejbjerg 20/06 Dejbjerg Golfklub Aon Titleist -
Ø Mid-age SEGAF MidAge Tour 20/06 - 21/06 Trelleborg - Titleist -
Ø Senior SEGAF Senior Tour 20/06 - 21/06 Trelleborg - - Senior
Ø Senior SEGAF Senior Tour - Pre Senior 20/06 - 21/06 Trelleborg - - - -
Ø Senior SEGAF Senior Tour - Sub Elite 20/06 - 21/06 Trelleborg - - - -
V H/D Zebula Golf Resort Open - AFLYST 20/06 - 21/06 Odense Golfklub - - - -
V DGU/J Aon Junior Cup landsdelsfinale 21/06 Harre Vig Aon - -
V DGU/J Aon Junior Cup landsdelsfinale 21/06 Randers Fjord Aon - -
Ø DGU/J Aon Junior Cup landsdelsfinale 21/06 Barløseborg Aon - -
Ø DGU/J Aon Junior Cup landsdelsfinale 21/06 CGC Aon - -
Ø DGU/J Aon Junior Cup landsdelsfinale 21/06 Storstrømmen Aon - -
Ø H/D MØLLEÅ OPEN 27/06 - 28/06 Mølleåen Golfklub Aon Titleist WAGR
- EGA Vagliano/JuniorV Trophy 27/06 - 29/06 Malone GC, Irland - - WAGR
V H/D Vejlematchen 27/06 - 28/06 Vejle Golf Club Aon Titleist WAGR
L DGU DM 2 generationer 28/06 Brande - - - -
Ø J/Y ProGolf Scandinavian Junior Open 28/06 Hjortespring Golfklub Aon (Titleist) -
V DGU/J Sportsjournalisternes Juniorholdturnering - kval. vest 29/06 Odder - - - -
Ø DGU/J Sportsjournalisternes Juniorholdturnering - kval. øst 29/06 Marielyst - - - -
Ø J/Y Gilleleje junior open 30/06 Gilleleje Golfklub Aon (Titleist) -
V J/Y Bone's Hjørring Stygge Krumpen 30/06 Hjørring Golfklub Aon (Titleist) (WAGR)
V H/D DIAC/DILAC 01/07 - 04/07 Silkeborg Aon Titleist WAGR
V J/Y Spar Nord Open Brønderslev 01/07 Brønderslev Golfklub Aon (Titleist) (WAGR)
Ø J/Y DJGA Greve Open 02/07 Greve Golfklub Aon (Titleist) -
Ø J Cobra Puma Golf Junior Cup 03/07 Hillerød Golfklub Aon - -
V J/Y Nykredit Jægerspris Open 03/07 Aalborg Golfklub Aon (Titleist) (WAGR)
L DGU/M DM mid-age 04/07 - 05/07 Vejle - Titleist WAGR
Ø H/D Måge - og Rosen pokalen 04/07 - 05/07 Holbæk Golfklub Aon Titleist WAGR
Ø DGU/S Senior Tour III 04/07 - 05/07 Midtsjælland - - Senior
V J/Y Titleist & Footjoy West Coast Masters 04/07 - 05/07 Breinholtgård Golfklub Aon (Titleist) WAGR
L EGA EM damer, hold 07/07 - 11/07 Helsingør - - WAGR
- EGA EM drenge, hold 07/07 - 11/07 Picala GC, Finland - - WAGR
- EGA EM herrer, hold 07/07 - 11/07 Halmstad GC, Sverige - - WAGR
- EGA EM piger, hold 07/07 - 11/07 G. Resort Kaskada Brno, Tjekkiet - - WAGR
Ø J Søllerød Junior Cup 07/07 Søllerød Golfklub Aon - -
V J/Y Carlsberg Sport Young Masters --  AFLYST 08/07 - 09/07 Frederikshavn Golfklub - Aon (Titleist) -
Ø J/Y Royal Copenhagen Junior Cup 09/07 Københavns Golfklub Aon (Titleist) -
Ø J/Y Køge Junior/ynglinge Cup - AFLYST 10/07 Køge Golfklub - Aon (Titleist) -
V H Barløseborg Elite Open 11/07 - 12/07 Barløseborg Golfklub Aon Titleist WAGR
V H MESSAGE ELITECUP FOR HERRER 11/07 - 12/07 Hjørring Golfklub Aon Titleist WAGR
Ø J/Y DIYC - AFLYST 14/07 - 16/07 Smørum - Aon (Titleist) WAGR
V Senior Danish Senior Open Championship 17/07 - 19/07 Odense Eventyr - - Senior
V Senior Danish Senior Open Championship - Pre Senior 17/07 - 19/07 Odense Eventyr - - - -
V Senior Danish Senior Open Championship - Sub Elite 17/07 - 19/07 Odense Eventyr - - - -
Ø H/D Hillerød Pokalen 18/07 - 19/07 Hillerød Golfklub Aon Titleist WAGR
Ø J/Y Kronborg Masters 21/07 - 22/07 Helsingør Golfklub Aon (Titleist) WAGR
- EGA EM damer, individuelt 22/07 - 25/07 Murhof GC, Østrig - - WAGR
Ø J/Y CGC Golf Club Junior/Ynglinge - AFLYST 23/07 - 24/07 CGC Golfklub - Aon (Titleist) WAGR
- EGA European Young Masters 23/07 - 25/07 GC Domaine Impérial, Schweiz - - WAGR
Ø J/Y Solvogn Pokalen 25/07 - 26/07 Odsherred Goflklub Aon (Titleist) WAGR
V Mid-Age Mid-age Fredericia 26/07 Fredericia Golf Club - Titleist -
L DGU/J DM juniorer 28/07 - 30/07 Stensballegård Aon - WAGR
Ø H/D Lübker Amateur Masters 01/08 - 02/08 Lübker Golfklub Aon Titleist WAGR
V J/Y Middelfart Sparekasse junior open 01/08 Lillebælt Golfklub Aon (Titleist) -
Ø J/Y Mølleåen Junior/Ynglinge cup 01/08 - 02/08 Mølleåen Golfklub Aon (Titleist) WAGR
Ø H/D Sorø Elite Masters 01/08 - 02/08 Sorø Golfklub Aon Titleist WAGR
Ø J Rungsted Callaway Junior Cup 04/08 Rungsted Golfklub Aon - -
- EGA EM herrer, individuelt 05/08 - 08/08 Penati Golf Resort, Slovakiet - - WAGR
L DGU/J Aon Junior Cup landsfinale 06/08 Ebeltoft Aon - -
Ø DGU/J Aon Short Game Challenge landsdelsfinale 07/08 Skovbo - - - -
V DGU/J Aon Short Game Challenge landsdelsfinale 07/08 Give - - - -
L DGU/S DM seniorer og veteraner 07/08 - 09/08 Møn WAGR Titleist Senior
V DGU/J Aon Girls Only Tour Horsens 08/08 Horsens Aon Titleist -
V DGU/J Aon Junior Tour III drenge 08/08 - 09/08 Mariagerfjord Aon - WAGR
V DGU/J Aon Junior Tour III piger 08/08 - 09/08 Kolding Aon - WAGR
Ø DGU DGU Challenger Tour III (herrer) 08/08 - 09/08 Smørum Aon Titleist WAGR
V DGU DGU Elite Tour III damer 08/08 - 09/08 Kolding Aon Titleist WAGR
V DGU DGU Elite Tour III herrer 08/08 - 09/08 Sct. Knuds Aon Titleist WAGR
L DGU Danmarksturneringen, 5. og 6. spillerunde 15/08 - 16/08 - - - - -
- ET Made in Denmark Europatour 20/08 - 23/08 Himmerland - - - -
L DGU DM slagspil 28/08 - 30/08 Struer Aon Titleist WAGR
- EGA J.Leglise Trophy 28/08 - 30/08 Royal Dornoch GC, Scotland - - WAGR
L DGU/J Årgangsmesterskaber U12-16 år 29/08 - 30/08 Skanderborg Aon - -
L DGU Finalespil Elite Divisionerne 05/09 - 06/09 Esbjerg Golfklub - - - -
V J Lalandia Junior Open IKKE TÆLLENDE 05/09 Gyttegård Golfklub - Aon - -
L DGU Oprykningsspil 05/09 - 06/09 Se Spillesteder - - - -
L DGU/J Aon Short Game finale 06/09 Odense - - - -
Ø DGU/J Aon Girls Only Tour Køge 12/09 Køge Aon Titleist -
L DGU/J Aon Junior Tour finale, piger og drenge 12/09 - 13/09 Falster Aon - WAGR
L DGU DGU Elite Tour Finale, damer 12/09 - 13/09 Falster Aon Titleist WAGR
L DGU DGU Elite Tour Finale, herrer 12/09 - 13/09 Falster Aon Titleist WAGR
L DGU/S Finalespil 1. division seniorer samt 1. division veteraner 12/09 - 13/09 Odense Eventyr - - - -
Ø Mid-Age HGK Mid-age Open - AFLYST 12/09 Hillerød Golf Club - - Titleist -
V DGU Synoptik Cup landsdelsfinale 12/09 Viborg Golfklub - - - -
V DGU Synoptik Cup landsdelsfinale 12/09 Ribe Golfklub - - - -
V DGU Synoptik Cup landsdelsfinale 12/09 Svendborg Golfklub - - - -
Ø DGU Synoptik Cup landsdelsfinale 12/09 Marielyst Golfklub - - - -
Ø DGU Synoptik Cup landsdelsfinale 13/09 Holbæk Golfklub - - - -
V DGU/J Aon Juniorholdturnering - landsdelsfinale 13/09 Blokhus Golf Klub Aon - -
V DGU/J Aon Juniorholdturnering - landsdelsfinale 13/09 Grenaa Aon - -
V DGU/J Aon Juniorholdturnering - landsdelsfinale 13/09 Langeland Aon - -
Ø DGU/J Aon Juniorholdturnering - landsdelsfinale 13/09 Harekær Aon - -
Ø DGU/J Aon Juniorholdturnering - landsdelsfinale 13/09 Maribo Sø Aon - -
Ø H/D Bornholm Golf Open 15/09 - 17/09 Nexø/Rønne/Rø Aon Titleist -
L Klub Anbefalet weekend til klubmesterskaber 19/09 - 20/09 - - - - -
L Klub Anbefalet weekend til klubmesterskaber 26/09 - 27/09 - - - - -
- EGA European Club Trophy, damer 01/10 - 03/10 Minthis Holls GC, Cypern - - - WAGR
L DGU DM HandiGolf 03/10 - 04/10 Roskilde - - - -
V Senior SEGAF Open - AFLYST 03/10 - 04/10 Silkeborg Ry - - - Senior
V Mid-age SEGAF Open - MidAge - AFLYST 03/10 - 04/10 Silkeborg Ry - - - -
V Senior SEGAF Open - Pre Senior - AFLYST 03/10 - 04/10 Silkeborg Ry - - - -
V Senior SEGAF Open - Sub Elite - AFLYST 03/10 - 04/10 Silkeborg Ry - - - -
L DGU/J Aon Juniorholdturnering - finale 04/10 Randers - - - -
L DGU Synoptik Cup finale 04/10 Aarhus Golf Club - - - -
Ø DGU/J Aon Junior Cup Landskamp 09/10 - 11/10 Rungsted - - - -
V J/Y Callaway Masters 10/10 - 11/10 Blokhus Golf Klub Aon (Titleist) -
L DGU/J Sportsjournalisternes Juniorholdturnering finale 10/10 - 11/10 Vestfyn - - - -
Ø H/D The Royal Trophy 10/10 - 11/10 Københavns Golfklub - Aon Titleist WAGR
Ø J/Y ISI Masters - AFLYST 14/10 Frederikssund Golfklub - Aon (Titleist) -
- EGA European Club Trophy, herrer 22/10 - 24/10 Minthis Hills, Cypern - - - WAGR

(WAGR) = Gennemgående turnering er tællende, de enkelte turneringer er ikke.

(Titleist) = Juniorer tæller til Aon og Ynglinge tæller til Titleist