Det danske golflandshold for 2020 er udtaget

18/10 - 2019 | Claus Rødgaard Thomsen

Dansk Golf Union har netop udtaget landsholdstrupperne for 2020-sæsonen.

De udtagne spillere skal bygge på flere år med stærke resultater og medaljer i slutrunder. 

I år vandt pigerne EM-guld og det skal pigerne forsøge at forsvare næste sommer.

Samtidig skal tre spillere fra den udvidede herretrup i efteråret 2020 forsvare det verdensmesterskab, som Danmark vandt i Irland tilbage i 2018.

- Vores målsætning er jo årligt at tage en medalje til et EM eller et VM. Der er generationsskifter i gang på flere af vores hold. Det er altid svært at vide på forhånd, præcis hvilket hold, der leverer, men historisk set har vi været i stand til at vinde medaljer hvert år siden 2006, udtaler Claus Mølholm, der er eliteansvarlig i Dansk Golf Union.

Der er til næste år ændret på strukturen omkring landsholdstrupperne. Det, der førhen hed observationstruppen, er blevet afskaffet. Til gengæld er der nu en større bruttotrup med flere herre- og damespillere.

Udover landsholdet arbejder Dansk Golf Union også med et proteam bestående af flere danske professionelle spillere samt en udviklingstrup for de yngste spillere.

 

Bruttolandsholdet for damer

Anne Normann, Rungsted Golf Klub

Cecilie B.S. Nielsen, Furesø Golfklub

Cecilie Finne-Ipsen, Hjortespring Golfklub

Karen Fredgaard, Asserbo Golf Club

Marie Lund-Hansen, Sønderjyllands Golfklub

Natacha Høst Husted, Smørum Golfklub

Nicole Lørup, Smørum Golfklub

Puk Lyng Thomsen, Frederikshavn Golfklub

Rikke Svejgård Nielsen, Kolding Golf Club

Smilla Sønderby, Horsens Golfklub

Sofie Kibsgaard, Morsø Golfklub

 

Bruttolandsholdet for herrer

Alexander George Frances, Møn Golfklub

Anders Emil Ejlersen, Silkeborg Ry Golfklub

August Thor Høst, Odense Eventyr Golf

Frederik Kjettrup, Brønderslev Golfklub

Gustav Juul Frimodt, Odense Eventyr Golf

Hamish William Brown, Aalborg Golfklub

Jamie Tofte Nielsen, Søllerød Golfklub

John Axelsen, Sorø Golfklub

Kristoffer Max, Søllerød Golfklub

Malthe Tandrup Laustsen, Brønderslev Golfklub

Mathias Lorentzen, Smørum Golfklub

Oskar Nellemann Ambrosius, Silkeborg Ry Golfklub

Rasmus Bofill, Silkeborg Ry Golfklub

Victor Sidal Svendsen, Asserbo Golf Club

Rasmus Neergaard-Petersen, Furesø Golfklub

 

Ungdomslandsholdets pigetrup

Amalie Leth-Nissen, Hjortespring Golfklub

Cecilie Leth-Nissen, Hjortespring Golfklub

Christina Thouber, Kokkedal Golfklub

Emma Bunch, Mølleåens Golf Klub

Kajsa Stie Landström, Helsingør Golf Club

Olivia Grønborg, Helsingør Golf Club

Sarah Skovgaard Bils, Hillerød Golf Klub

 

Ungdomslandsholdets drengetrup

Adam Søndergaard Pedersen, Ikast Tullamore Golf Club

Christian Gregersen, Odense Eventyr Golf

Jens Kristian Thysted, Holbæk Golfklub

Jonas Thygesen, Randers Golf Klub

Mads Laage Hansen, Smørum Golfklub

Magnus Baltzer Hansen, Mollerup Golf Club

Philip Sillesen Nilsson, Ikast Tullamore Golf Club

Sebastian Friedrichsen, Asserbo Golf Club

 

Kontakt: Claus Mølholm 28 89 51 39