Historiske sejre og bedrifter

17/11 - 2016 | Claus Mølholm

OL MEDALJER / BEDSTE PLACERINGER

INDIVIDUELT (SPILLET SIDEN 2016)
13. plads. Rio 2016, Nanna Koerstz Madsen
21. plads, Rio 2016, Søren Kjeldsen

YOUTH OLYMPIC GAMES (U19 AMATØRER SPILLET SIDEN 2014)
Drenge: 5. plads 2014, John Axelsen
Piger: 6. plads 2014, Emily Kristine Pedersen
Hold: 4. plads 2014, John Axelsen og Emily Pedersen
 

VM MEDALJER / BEDSTE PLACERINGER

WORLD CUP OF GOLF
Sejr 2016, Melbourne, Australien
Søren Kjeldsen & Thorbjørn Olesen

Runners-up 2001, Gotemba, Japan
Thomas Bjørn & Søren Hansen

WORLD CUP OF GOLF - Individuel
Runners-up 2013, Thomas Bjørn, Australien
Runners-up 1990, Anders Sørensen, Florida
Runners-up 1989, Anders Sørensen, Spanien
 

HERRE AMATØRHOLD (EISENHOWER TROPHY - SPILLET SIDEN 1958)
Guld 2018, Irland:
- Nicolai Højgaard, Gyttegård
- Rasmus Højgaard, Gyttegård
- John Axelsen, Sorø

Sølv 2010, Buenos Aires, Argentina:
- Joachim Brandt Hansen, Hillerød
- Lucas Justra Bjerregaard, Frederikshavn
- Morten Ørum Madsen, Silkeborg

Individuelt
- Vinder 2010, Joachim Brandt Hansen, Hillerød

DAME AMATØRHOLD (ESPIRITO SANTO TROPHY - SPILLET SIDEN 1964)
4. plads 2016, Cancun, Mexico:
- Puk Lyng Thomsen, Frederikshavn
- Malene Krølbøll Hansen, Hedeland
- Marie Lund-Hansen, Sønderjyllands

4. plads 2014, Kariuzawa, Japan:
- Nanna Koerstz Madsen, Smørum
- Emily Kristine Pedersen, Smørum
- Caroline Nistrup, Smørum

Individuel
- 2. plads 2016, Puk Lyng Thomsen, Frederikshavn

EM MEDALJER / BEDSTE PLACERINGER

EM INDIVIDUELT HERRER (SPILLET SIDEN 1986)
Guld 2018, Nicolai Højgaard, Gyttegård
Guld 2010, Lucas Justra Bjerregaard, Frederikshavn
Guld 1993, Morten Backhausen, Herning
Bronze 2012, Thomas Sørensen, Hjørring
Bronze 2008, Morten Ørum Madsen, Silkeborg
Bronze 2002, Jeppe Huldahl, Holstebro

EM INDIVIDUELT DAMER (SPILLET SIDEN 1986)
Guld 2013, Emily Kristine Pedersen, Smørum
Sølv 2010, Line Vedel Hansen, Haderslev
Bronze 2011, Charlotte Kring Lorentzen, Smørum

EM HERRER HOLD (SPILLET SIDEN 1959)
Sølv 2015, Halmstad, Sverige
Bronze 2016, Chantilly, Frankrig
Bronze 2018, Berlin, Tyskland

EM DAMER HOLD (SPILLET SIDEN 1959)
Bronze 2018, Wien, Østrig

EM YOUTH HOLD (U22 SPILLET FRA 1961-2006)
Guld 1966, Kennemer, Holland
Sølv 1984, Hermitage, Irland
Sølv 1979, Marianske Lazne, Tjekkiet
Sølv 1970, Grand Ducal, Luxemborg

EM LADY JUNIOR (U22 SPILLET FRA 1968-2006)
Sølv 1980, Wien, Østrig

EM DRENGE HOLD (U19 SPILLET SIDEN 1980)
Guld 2017, La Manga, Spanien
Guld 2009, Golf de Pan, Holland
Guld 2007, Rold Skov, Danmark
Sølv 1987, Chantilly, Frankrig
Bronze 2016, Diamond, Østrig
Bronze 2010, Klasis, Tyrkiet

EM PIGER HOLD (U19 SPILLET SIDEN 1991)
Guld 2019, El Saler, Spanien
Bronze 2012, St. Leon Rot, Tyskland
Bronze 2007, Oslo, Norge
Bronze 2006, Esbjerg, Danmark
Bronze 1993, Malaga, Spanien

Uoff. VM PIGER HOLD (U19 SPILLET SIDEN 2014)
Sølv 2015, The Marches GC, Canada

Individuel
- 2. plads, 2015, Cecilie Bofill, Silkeborg

Uoff. VM DRENGE HOLD (TOYOTA JUNIOR GOLF WORLD CUP U19 SPILLET SIDEN 1993)
Guld 2018, Japan
- Rasmus Højgaard, Gyttegård
- Rasmus Højgaard, Gyttegård
- Sebastian Friedrichsen, Asserbo 
- Frederik Sejr, Mollerup

Individuel
- Vinder 2018, Rasmus Højgaard, Gyttegård
- Vinder 2010, Lucas Bjerregaard, Frederikshavn
- 2. plads 2018, Nicolai Højgaard, Gyttegård

EUROPEAN YOUNG MASTERS (U16 SPILLET SIDEN 1995)
Drenge:
Guld, 2018, Sebastian Friedrichsen, Asserbo
Sølv, 2014, John Axelsen, Sorø
Sølv, 2013, John Axelsen, Sorø
Bronze, 2012, John Axelsen, Sorø

Piger:
Bronze, 2009, Daisy Nielsen, Frederikshavn
Bronze, 1998, Lisbeth Meincke, Rungsted

EM MID-AMATEUR (O35 SPILLET SIDEN 1991, O30 SIDEN 2015)
Guld 2012, Morten Findsen Schou
Guld 2008, Michael Flindt
Sølv 2006, Jakob Thomsen
Bronze 2018, Steffen Alvang

EM SENIOR (O55/50 SPILLET SIDEN 1996 - O50 fra 2016 )
Herrer: Bronze 2018, Tony Jensen
Herrer Super-Senior (65+): 1. plads 2013, Hans Stenderup
Damer: 4. plads 2007, Else Kalstad

EM SENIOR HOLD (O50 SPILLET SIDEN 2006)
Herrer: Sølv 2017, PGA Sweden, Sverige
Damer: Nr. 11, 2007, Drottningholm Golf Club, Sverige

 


EUROPEAN CUP CLUB TROPHY

Herrehold - spillet siden 1975 - danske top 3 placeringer - under opdatering...

SEJRE
1999 Aalborg
1998 Aalborg
1992 Hillerød

2. pladser
2018 Gyttegård
1989 Helsingør
1988 Himmerland
1987 Helsingør
1981 Helsingør

3. pladser
1997 Aalborg
1994 Aalborg

Damehold - spillet siden 2001 - danske top 3 resultater

SEJRE
2019 Smørum
2013 Smørum
2003 Odense 

2. pladser
2016 Smørum

NB: Nr. 2 og 3 i 2001 og 2002 kendes pt. ikke 
 

EUROPATOUR SEJRE (49 I ALT - 37 herrer & 12 damer)

2019
Rasmus Højgaard, AfrAsia Bank Mauritius Open  (Yngste danske vinder med 18 år og 271 dage)

2018
Thorbjørn Olesen, Italian Open
Lucas Bjerregaard, Alfred Dunhill Links Championship

2017
​Lucas Bjerregaard, Portugal Masters

2016
Nanna Koerstz Madsen, Tipsport Golf Masters
Thorbjørn Olesen, Turkish Airlines Open

2015
Søren Kjeldsen, Dubai Duty Free Irish Open
Nicole Broch Larsen, The Helsingborg Open
Thorbjørn Olesen, Alfred Dunhill Links Championship
Emily Kristine Pedersen, Hero Woman's Indian Open

2014
Thorbjørn Olesen, ISPS Handa Perth International

2013
Thomas Bjørn, Omega European Masters
Morten Ørum Madsen, South African Open Championship
Thomas Bjørn, Nedbank Golf Challenge

2012
Thorbjørn Olesen, Sicilian Open
Line Vedel, Slovak Ladies Open

2011
Thomas Bjørn, Commercialbank Qatar Masters
Thomas Bjørn, Johnnie Walker Championship at Gleneagles
Thomas Bjørn, Omega European Masters

2010
Thomas Bjørn,  Estoril Open de Portugal
Iben Tinning, Dubai Ladies Masters

2009
Anders Hansen, Joburg Open
Søren Kjeldsen, Open de Andalusia
Jeppe Huldahl, Celtic Manor Wales Open

2008
Søren Kjeldsen, Volvo Masters

2007
Anders Hansen, BMW PGA Championship
Søren Hansen, Mercedes-Benz Championship
Mads Vibe-Hastrup, Open de Madrid

2006
Thomas Bjørn, Nissan Irish Open
Karen Margrethe Juul, Nykredit Masters

2005
Thomas Bjørn, Daily Telegraph Dunlop Masters
Iben Tinning, Open de Espania Femenino
Iben Tinning, BMW Ladies Italian Open
Iben Tinning, Nykredit Masters
Lisa Holm Sørensen, Ladies Finnish Masters

2003
Søren Kjeldsen, Diageo Championship at Gleneagles

2002
Thomas Bjørn, BMW International Open
Anders Hansen, Volvo PGA Championship
Søren Hansen, Murphy's Irish Open
Steen Tinning, Telefonica Open De Madrid
Iben Tinning, Ladies Irish Open
Iben Tinning, La Perla Italian Open

2001
Thomas Bjørn, Dubai Dessert Classic

2000
Thomas Bjørn, BMW International Open
Steen Tinning, Celtic Manor Wales Open

1999
Thomas Bjørn, Sarazen World Open

1998
Thomas Bjørn, Peugeot Open de Espana
Thomas Bjørn, Heineken Classic

1996
Thomas Bjørn. Loch Lomond World Invitational
 

SPECIAL EVENTS

2017
Thorbjørn Olesen & Lucas Bjerregaard, GolfSixes

 

KORN FERRY (tidl. WEB.COM & SYMETRA TOUR (USA) SEJRE

2019
Sebastian Cappelen, Rex Hospital Open

2017
Nanna Koerstz Madsen, Symetra Classic
Nanna Koerstz Madsen, Fuccillo Kia Classic of NY
Nanna Koerstz Madsen, Danielle Downey Credit Union Classic

2016
Nicole Broch Larsen, Symetra Tour Championship

2014
Sebastian Cappelen, Air Capital Classic

 

EUROPEAN CHALLENGE TOUR SEJRE (22 I ALT)

2018
Joachim B Hansen, Turkish Airlines Challenge
Joachim B Hansen, Made In Denmark Challenge

2012
Andreas Hartø, D+D Real Czech Challenge Open

2010
Thorbjørn Olesen, The Princess
Andreas Hartø (am), Ecco Tour Championship
Andreas Hartø, Roma Golf Open

2008
Jeppe Huldahl, Lexus Open
Mark Haastrup, The Dubliner Challenge

2007
Anders Smith Hansen, Man Nö Open

2002
Thomas Nørret, Volvo Finnish Open

2001
Mads Vibe-Haastrup, Sao Paolo Vita Open

1998
Søren Hansen, Navision Open Golf Championship

1997
Søren Kjeldsen, Volvo Finnish Open
Knud Storgaard, 16th Open de Cote D'Ivoire

1996
Knud Storgaard, Himmerland Open

1995
Thomas Bjørn, The Coca Cola Open
Thomas Bjørn, Interlaken Open
Thomas Bjørn, Himmerland Open
Ben Tinning, Eulen Open Galea

1993
Christian Post, Team Erhverv Danish Open
Jacob Rasmussen, Torneo RCG de Sevilla

1989
René Michelsen, Scandinavian Tipo Trophy


EUROPEAN SENIOR TOUR SEJRE

2012
Steen Tinning, English Senior Open
Steen Tinning, Berenberg Masters

 

SÆRLIGE BEDRIFTER

RYDER CUP UDTAGELSER
2018 Thomas Bjørn - Kaptajn
2018 Thorbjørn Olesen 
2014 Thomas Bjørn
2008 Søren Hansen
2002 Thomas Bjørn
1997 Thomas Bjørn

SOLHEIM CUP UDTAGELSER
2017 Emily Kristine Pedersen
2007 Iben Tinning
2005 Iben Tinning
2003 Iben Tinning
2002 Iben Tinning

BEDSTE MAJOR PLACERINGER
2. plads Thomas Bjørn, The Open 2000, The Open 2003 og US PGA Championship 2005
3. plads Iben Tinning, Weetabix Woman's British Open 2001

INTERNATIONALE ORDER OF MERIT / RANGLISTE SEJRE OG ÆREBEVISNINGER
2019 Niklas Nørgaard Møller, Nordic Golf League Ranking
2018 Joachim B Hansen, European Challenge Tour OOM
2016 Mark F lindt Haastrup, Nordic Golf League Ranking
2015 Emily K Pedersen, Ladies European Tour Rookie of the Year
2014 Nanna K Madsen, Ladies European Amateur Ranking
2013 Emily K Pedersen, Ladies European Amateur Ranking
2012 Lucas Bjerregaard, Nordic Golf League Ranking
2009 Anders R Hansen, Sunshine Tour OOM
2009 Lasse Jensen, Nordic Golf League Ranking
2005 Iben Tinning, Ladies European Tour Order of Merit
2001 Mads Vibe-Hastrup, Nordic Golf League Ranking
1996 Thomas Bjørn, European Tour Rookie of the Year
1995 Thomas Bjørn, European Challenge Tour OOM

BEDSTE VERDENSRANGLISTE PLACERINGER
Official World Golf Rankings (siden 1986): Thomas Bjørn nr. 10 uge 28/2001
Rolex Rankings (siden 2006): Line Vedel nr. 59 uge 38/2014
World Amateur Golf Rankings herrer (siden 2007): Sebastian Cappelen nr. 4 uge 52/2013
World Amateur Golf Rankings damer (siden 2007): Nanna Koerstz Madsen nr. 3 uge 37/2014