*Nedenstående er en DGU beslutning i henhold til Handicapreglerne:

Q: En runde på 10-17 huller kan godkendes som tællende, hvis der er gyldige grunde til, at den er afbrudt (Regel 3.2). Skal hullerne være være spillet i rækkefølge?

A:
Der skal spilles en komplet rækkefølge, hvor ingen huller udelades. En “rækkefølge” starter på Hul 1 på scorekortet på den ratede bane og slutter på det sidst spillede hul (gunstarter starter selvfølgelig på et andet hul, men skal være komplette 9 eller 18 hullers runder for at være tællende).