Q:
I de gamle regler måtte man i følge Regel 16-1e ikke udføre et slag på greenen, mens man bevidst skrævede over puttelinjen. Er der sket nogle ændringer i de nye regler?

A:
Ja. Regel 10.1c omtaler dette forhold, og i modsætning til tidligere, hvor begrænsningen kun var på greenen, gælder dette nu over hele banen.