Q:
Skal en spiller, der spiller en hulspilsmatch om formiddagen, diskvalificeres fra en slagspilsturnering samme eftermiddag på samme bane ( de to turneringer er ikke en del af hinanden)?

A: Ja.
Det at spille hulspilsmatchen på banen for dagens slagspilsturnering anses som “at øve sig på banen” og dermed overtrædelse af Regel 5.2b. Spillere må ikke øve på banen før en runde på turneringsdagen, da alle spillere i slagspilsturneringen måske ikke har samme chance for at gøre det, da de spiller i forskellige grupper på forskellige tidspunkter, hvorved nogen kan få en fordel ved f.eks. at have kunnet afprøve spil ind til dagens pindplaceringer.