Phil Mickelson har spillet med på tre vindende Ryder Cup-hold, men aldrig har han prøvet at vinde i Europa.

Foto: Getty Images

Tiger og Phil sammen? Mareridtet kan igen blive virkeligt

25/09 - 2018 | Mikkel Ring Christensen

2004 var året, hvor den amerikanske kaptajn Hal Sutton begik en af Ryder Cups største fejltagelser i mandsminde, da han forsøgte at blande vand og olie, Tiger Woods og Phil Mickelson. De to amerikanske superstjerner havde et anstrengt forhold og duoen endte med at bringe det værste frem i hinandens spil.

14 år senere har alderen slebet de skarpe kanter væk, båndet er knyttet stærkere gennem de senere år, og måske er de to modne herrer endelig klar til at danne det uimodståelige makkerpar, Sutton havde drømt om.

Bliv helt klar til Ryder Cup med det nye digitale nummer af Dansk Golf

- Da vi for fire år siden begyndte at samarbejde for at få succes i Ryder Cup, og derefter Hazeltine og sidste år i Presidents Cup, der gik det op for os, at vi har meget mere tilfælles end vi troede, og jeg tror, at vi begge virkelig er begyndt at sætte pris på at arbejde sammen for at opnå ting, sagde Mickelson på sit pressemøde tirsdag eftermiddag.

Den 48-årige amerikaner var i strålende humør, og lod ikke til at være tynget af en kedelig række resultater. Mickelson, som vandt i Mexico i marts, er ikke sluttet i top-10 siden starten af maj, og sidste uge blev han sidst af de 30 spillere i Tour Championship.

Den turnering vandt Woods, og når de to mødes til en mand-mod-mand kamp om ni millioner dollars til Thanksgiving, håber Mickelson at have forhandlet sig til et to slags handicap. Det jokede han med, da Patrick Reed – næste mand på podiet – ankom tidligt til sit pressemøde og hørte sin holdkammerat, om han var nervøs over Tigerens storspil.

Den imponerende form kan måske komme Mickelson til gode denne uge. Måske var det bare ”Phil being Phil”, måske er der mere til sagen. I hvert fald var han på ingen måde afvisende, da han blev spurgt, og konstellationen med Woods kunne blive genoplivet.

- Jeg tror, vi begge ville byde muligheden velkommen.

- Jeg har en idé om, hvad Jim Furyk tænker, sagde han efterfulgt af et stort smil.

Kommer de to kæmper ud i bold sammen, vil det blive i en fælles kamp for noget, ingen af dem har prøvet før; en udebanesejr i Ryder Cup. 1993 var den seneste gang, USA tog fra Europa med det gyldne trofæ. Mickelson fik sin debut to år senere og har været med hver eneste gang siden. Han ved, at denne sandsynligvis også bliver den sidste på denne side af Atlanten.
  
Selvom Le Golf Natinal er 12. gang, Mickelson trækker i den amerikanske uniform i Ryder Cup, så er det ikke noget, han er blevet træt af. Tværtimod.

- Jeg har altid værdsat hvert eneste minut áf disse uger. Jeg synes ikke, jeg sætter mere eller mindre pris på det med tiden. Jeg er klar over, at det højst sandsynligt bliver min sidste på europæisk grund og min sidste chance for at være del af et vindende hold her, og det ville betyde meget for mig personligt. Jeg tror, det ville betyde meget for vores hold og for USA som helhed at få en sejr på fremmed jord. Det er 25 år siden.

- Men det er en virkelig svær opgave. Det europæiske hold er ekstremt talentfuldt med nogle frremragende, unge spillere, nogle med stor erfaring og glimrende lederegenskaber, og selvom jeg elsker vores hold og vores spillere og vores lederskab, så bliver det en meget hård match for begge sider, sagde Mickelson. 

Deltag i debatten
Log ind eller opret en konto for at skrive kommentarer