På Dansk Golf Unions repræsentantskabsmøde 2025 forpligtede 65 klubber sig til at tage en vigtig opgave med hjem:
At sætte børn og unge på dagsordenen – og tage en snak med deres juniorudvalg.
Det er en stærk og nødvendig ambition, for børn og unge skal have en plads i klubben – de skal have gode rammer, relevant opbakning og et miljø, de trives i.
Skal I også tage et møde i jeres klub?
Oplevelser fra klubberne
Møderne har bragt juniorudvalgene tættere på bestyrelserne, og det har flere steder medført gode og konkrete ændringer – både i forhold til kommunikationsveje, organisatoriske rammer, strategiske drøftelser og den generelle opbakning til børne- og ungearbejdet. Her er et par eksempler fra et par klubber.
I Asserbo Golf Club har dialogen medført, at der er sat gang i en proces, der skal munde ud i en ny organisering, hvor juniorudvalget adskilles fra sportsudvalget og i stedet får en mere selvstændig rolle med eget budget. Det skal give bedre forudsætninger for at prioritere og udvikle området fremadrettet . Samtidig er det nye juniorudvalg inviteret med til et kommende bestyrelsesmøde for at skabe relationer, drøfte fremtidige indsatser og sikre fælles retning. Bestyrelsen bakker aktivt op, blandt andet ved at bruge Børne- og ungeløftet som et strategisk værktøj i klubbens juniorudvikling.
I Værløse Golfklub blev mødet anledning til at finde løsninger på en konkret udfordring: Hvad gør man, når en stor gruppe af juniorer ikke spiller særlig meget – og mangler adgang til banen, fordi de endnu ikke har banetilladelse? Bestyrelsen har på bagkant af mødet valgt at reservere starttider på den store bane målrettet denne gruppe og samtidig bevilget 10.000 kr. til greenfee-ture til nærliggende Pay & Play-baner. Det sikrer, at flere unge får reel spilletid og en stærkere kobling mellem træning og spil – og dermed også større fastholdelse.
Sæt jer ned sammen – og tag en snak
Vi opfordrer alle bestyrelser til at tage en lokal dialog med juniorudvalget. Et uformelt møde – men med stor betydning.
Her er nogle spørgsmål, I kan tage fat i:
- Føler juniorudvalget sig bakket op?
- Har de de nødvendige rammer og forudsætninger?
- Har I styr på arbejdsgangene mellem bestyrelse, udvalg, trænere m.fl.?
- Har de ønsker eller idéer til udvikling?
- Er I enige om retningen for børne- og ungearbejdet?
- Skal vi sætte nogle fælles mål for juniorarbejdet?
Dansk Golf Union står klar til at hjælpe jer videre
Finder I et behov eller ønsker at styrke indsatsen, så ræk ud til os på DGU’s sekretariat. Vi kommer meget gerne på klubbesøg – eller hjælper jer med at tilrettelægge et klubudviklingsforløb, der passer til jeres ambitioner.
Herunder finder I endnu mere I kan gribe fat i på et møde, hvis I ønsker mere inspiration: