Submitted by nih on
Handicap på Mit Golf desktop

Spillers adgang til HCP

I 2025 versionen af handicapreglerne beregner DGU alle spilleres handicap på baggrund af de indleverede tællende scores. Det foregår således ikke længere i den lokale software i klubben (GolfBox) men centralt/nationalt hos DGU. 

 

Det gøres på vegne af den lokale golfklub/handicapkomité, som (stadig) administrerer og er ansvarlig for hjemmeklubbens medlemmers handicap, og for eventuelle nødvendige justeringer af af dette.

Golfklubben/handicapkomitéen har adgang til de nødvendige redskaber til administration af handicappet via deres lokale software (GolfBox)

 

Spillere mødes i GolfBox af dette billede:

 

hcp i GolfBox

 

Spillere kan stadig se deres handicap samt alle indleverede scores (scorearkiv) i GolfBox, men adgangen til deres nationale handicapberegning foregår nationalt hos DGU via Mit Golf - enten i appen eller på golf.dk

 

Appen findes i app stores under navnet "Mit Golf" eller kan hentes via denne QR-kode

 

Adgang uden app

 

Hvis ikke spilleren ønsker eller har mulighed for at bruge vores app kan samme info findes via Mit Golf på golf.dk 

 

Log ind i Mit Golf fanen øverst til højre og vælg Mit handicap.

 

""

 

 

""

 

Her vil de få samme visning af dit handicap og beregninger, som i appen.