Submitted by hkr on
Faaborg klubhus

Støtte til renovering af klubhuse

Nordea-fonden har afsat 75 mio. kr. til at renovere lokale mødesteder som klubhuse og forsamlingshuse.

Golfklubber kan søge mellem 200.000 og 1 mio. kr. til fx energiforbedringer, tilgængelighed og bæredygtige løsninger.

 

Mødestederne skal tilbyde borgere deltagelse i lokale aktiviteter og fællesskaber og skal opfylde følgende for at komme i betragtning til støtte:

  1. Mødestedet skal komme mange til gode, være åbent og offentligt tilgængeligt og appellere bredt til lokalområdets beboere.
  2. Mødestedet skal styrke fællesskaber, sammenhængskraft og gode liv i lokalsamfundet.
  3. Mødestedet skal danne ramme om en bred vifte af aktiviteter (organiserede såvel som selvorganiserede), der kommer mange til gode og er tilgængelige for mange.
  4. Mødestedet skal indeholde flerbrugerfaciliteter – dvs. faciliteter som flere forskellige brugere og interessegrupper kan benytte.
  5. Mødestedet skal understøtte socialt samvær og møder på tværs af f.eks. generationer, alder, køn, interesser og foreninger.
  6. Mødestedet skal allerede eksistere og fungere som et fysisk samlingssted.

Ansøgningsfrist: 18. december 2025

 

Læs mere hos Nordea Fonden

 

Se pressemeddelelsen

https://via.ritzau.dk/pressemeddelelse/14610217/75-mio-kr-til-renovering-af-landets-lokale-modesteder