Girls Only Tour vokser – og i 2026 har vi udvidet turneringen med spillesteder i både øst og vest for at komme tættere på pigerne.
Derfor søger vi nu 1-2 kvindelige frivillige i Vestdanmark (Fyn/Jylland), som har lyst til at være med til at skabe en god og tryg oplevelse for deltagerne.
Bliv en del af fællesskabet
Som frivillig bliver du en vigtig del af turneringen. Du er med til at tage imod pigerne, få dem godt ind i fællesskabet og sikre, at de får en god dag – både på og udenfor banen.
Du bliver en del af et team, hvor fokus er pigernes trivsel og spilleglæde, og du vil naturligvis blive introduceret til rollen, så du føler dig tryg i opgaverne.
Dine opgaver kan bl.a. være:
- Tage imod pigerne og uddele startpakker
- Snakke med deltagerne og skabe en god stemning
- Tage billeder og video fra dagen
- Være med til at afholde en fælles og hyggelig præmieoverrækkelse
Der er altid tilknyttet turneringsledere og dommere, så du behøver ikke have erfaring med regler eller turneringsafvikling.
Hvor og hvornår?
- 9. maj – Bogense Golfklub
- 13. juni – Ribe Golfklub
- 15. august – Rold Skov Golfklub
Det er ikke et krav, at du kan deltage alle dage – vi finder en løsning, der passer.
Udgifter i forbindelse med at være frivillig dækkes selvfølgelig af Dansk Golf Union.
Har du lyst til at være med?
Kan du se dig selv i rollen – eller vil du høre mere – så send en mail til Thomas Hartwich på thh@dgu.org.