Submitted by mrm on
Unge

Kom til dialogmøde om de 19-30-årige i golfklubben

Hvordan fanger, fastholder og forstår vi fremtidens golfspillere?

Golfsporten oplever i disse år en markant tilgang af spillere i aldersgruppen 19–30 år. De unge motiveres i høj grad af fleksibilitet og uformelle fællesskaber, hvilket medfører nye forbrugsmønstre, der udfordrer de traditionelle foreningsrammer.

Disse dialogmøder er etableret med henblik på en åben erfaringsudveksling, hvor vi belyser både succeser og konkrete problemstillinger fra klubbernes hverdag.
 

Følgende datoer kan du komme til dialogmøde:

  • 19.10.2026    16:00 - 18:00    Skive Golfklub

  • 20.10.2026    16:00 - 18:00    Mollerup Golf Club   

  • 21.10.2026    16:00 - 18:00    Golfklubben Lillebælt

  • 26.10.2026    16:00 - 18:00    Køge Golfklub      

  • 27.10.2026    16:00 - 18:00    Helsingør Golfklub


Centrale fokuspunkter på møderne:

  • Det gode: Hvad er det, der lykkes lige nu? Vi deler succeshistorier om unge-rekruttering, og ser på, hvordan vi rider med på bølgen.
  • Det udfordrende: Hvor trykker skoen i virkeligheden? Vi taler åbent om det tidlige medlemsfrafald, presset på kapaciteten i primetime og de kulturclashes, der kan opstå i klubben.
  • Fra dialog til handling: Hvordan skaber vi en medlemsmodel og et baneflow, der rummer de unge uden at skubbe de eksisterende medlemmer væk?


Formål: Mødet vægter aktiv dialog og deling af best practice på tværs af klubberne, så deltagerne kan vende hjem med konkrete, anvendelige redskaber.

Målgruppe: Bestyrelsesmedlemmer, managere, trænere og frivillige, der arbejder med klubbens unge voksne.

Læs mere og tilmeld dig her