Submitted by Anonymous (not verified) on
GOLFsporet billede til hjemmeside.png

Få input til at forbedre golfoplevelsen med GOLFsporet

Skal roughen klippes og skal der være flere eller færre bunkers? Disse emner bliver ofte diskuteret i golfklubberne. Nu præsenterer Dansk Golf Union et nyt gratis værktøj, der bl.a. kan være med til at kvalificere denne diskussion.

Værktøjet tager udgangspunkt i den gratis app GOLFsporet, der kan være med til at forbedre golfoplevelsen og optimere driften af golfbanen.

Alle golfspillere kan således nu downloade og bruge appen på deres næste runde til stor hjælp for golfklubben. GOLFsporet kortlægger nemlig hvor på golfanlægget, golfspillerne har bevæget sig i løbet af en runde, og hvor lang tid der er brugt.

Ved at bruge GOLFsporet kan klubben systematisk opsamle værdifuld data, som kan bruges til at forbedre golfspillernes oplevelse gennem en optimeret pleje af golfbane. Informationerne fra GOLFsporet er naturligvis også velegnede til udvikling af en solid udviklingsplan.

Tryk på linket og læs om, hvordan din klub kommer i gang med at bruge GOLFsporet: https://www.danskgolfunion.dk/artikel/golfsporet
 

Kontakt

Thomas Jepsen, tlf. 5116 2695, thj@dgu.org

Torben Kastrup Petersen, tlf. 4040 9103, tkp@dgu.org